FANDOM


Robert Bartołd (ur. 14 sierpnia 1906 w Ciechanowie - zm. 2 września 1996), działacz społeczny i regionalista ciechanowski.

Syn Adolfa i Zofii z Cząstkiewiczów. Ukończył Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował jako korektor w "Domu Prasy" w Warszawie, w czasie wojny - stolarz w warsztacie ojca, po 1945 - finansista w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Ciechanowie (do 1971).

Współzałożyciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Ciechanowskiej (wiceprezes do 1987), Mazowieckiego Towarzystwa Kultury, kwartalnika Pięć rzek, społeczny opiekun zabytków, przewodnik turystyczny i publicysta. Autor Przewodnika po Ziemi Ciechanowskiej (Ciechanów 1974), kilku folderów krajoznawczych oraz wielu artykułów z dziedziny historii i kultury w prasie regionalnej.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, odznakami Zasłużony Działacz Kultury, Za zasługi dla woj. warszawskiego, Za zasługi dla województwa ciechanowskiego i innymi. W 1982 otrzymał nagrodę im. dr. Franciszka Rajkowskiego.

Robert Bartołd ożenił się z Emilią Jankowską (1908-1998), razem wychowali czworo dzieci: Artura, Marię (z męża Turczyńską), Elżbietę (z męża Ogonowską) i Bernarda.

Pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu komunalnym w Ciechanowie, na którym Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej ufundowało w 1998 tablicę z epitafium. Jego imię nosi jedna z ulic Ciechanowa.

BibliografiaEdytuj

Pierwotna wersja tego artykułu pochodzi z Wikipedii (zgodnie z licencją GFDL).
Hasło można obejrzeć pod tym adresem, natomiast historia i autorzy zmian są tutaj.